Pracownia Rękodzieła Artystycznego i Ludowego
Każdy z podopiecznych uczęszczający do naszej pracowni ma możliwość wybrania sobie techniki pracy, która mu najbardziej odpowiada i jest w zakresie jego możliwości. Stosujemy takie techniki jak:
- tkanie na krośnie małym
- robienie makram ze sznurka tj. pająki, sowy, kwietniki itp.
- wyszywanie obrazów krzyżykami
- wyszywanie richerie, praca origami tj. bombki, kwiaty
- robienie ozdób świątecznych tj. bombki, aniołki, gwiazdki, itp.
- nauka robienia kwiatów z krepiny
- obrazy nasionami: Jezus, Maryja
- komponowanie stroików świątecznych
- decoupage
- słabsze osoby wyklejają obrazki kulkami, bibułą, malują gotowe obrazki kredkami i farbami
Do realizacji zadań stosujemy takie materiały jak: wstążki, wełna, sznurek, nici oraz “dary ziemi”: szyszki, orzechy, patyczki, kamyki, muszelki, różnorakie ziarna. Do wykonania pozostałych prac używamy lakierów i brokatów. Posługujemy się w naszej pracowni takimi narzędziami jak: nożyczki, igła, noże introligatorskie, młotek.
Uczestnicy w naszej pracowni mają możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę. W ciągu lat zostali wyodrębnieni wśród innych indywidualności, ich prace są rozpoznawalna, mają swoisty charakter, osobisty rys. Prace wykonywane przez uczestników można podzielić na ozdobne i użytkowe. Większość z nich lubi używać wyrazistych kolorów, nadając pracom rustykalny charakter. Efekty pracy w pracowni przynoszą im ogromną satysfakcję, pozytywnie wpływają na rozwój kondycji psychofizycznej oraz bardzo motywują ich do dalszej pracy.